Bi̇reysel Isıtma Si̇stemleri̇
Buradasınız: Anasayfa / Neler Yapıyoruz
Bireysel Isıtma Sistemleri
Bireysel Isıtma Sistemleri

Bireysel ısıtma sistemleri, herhangi bir merkezi sisteme bağımlı olmadan ortam içerisinde kişiler tarafından kontrol edilebilen sistemlerdir. Adından anlaşılacağı gibi özellikle ısınmayı kendi kendine kontrol etmek isteyenler için idealdir.

Bireysel ısıtma sistemlerinde gereken şey, bir kombidir. Yoğuşmalı veya konvansiyonel olarak ikiye ayrılan kombilerin kullanım amaçları hemen hemen aynıdır çalışma teknikleri biraz farklıdır. Kombi kullanımı hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacını karşılaması nedeniyle ekstra bir sisteme gerek bırakmayacağı için çok yerinde bir tercihtir.

Bireysel Isıtma ile Merkezi Isıtma Sistemleri arasındaki temel fark ısının kontolü noktasındadır. Bireysel kombili ısıtma sistemleri tercihlerinize göre kendi ortamınızda ısıyı ayarlayabildiğiniz gibi sıcak su sıcaklığını da aynı şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak Merkezi sistemde sadece apartman ve binaların yönetmeliklerine uygun şekilde apartman içerisinde dağıtım yapılır ve apartman yönetimi tarafından kontrol edilebilir.

Diğer bi fark ise faturalandırma konusundadır. Merkezi sistem olan ısıtmada, aidat ile apartman yönetimi tarafından ücreti ödenirken bireysel ısıtma sistemi kombide ödeme kişinin elindedir. Dolayısıyla kombi sıcaklığı ve ne kadar kullanıldığına bağlı olarak fatura daha farklı şekilde gelecektir. Ödemeler bireysel olarak gerçekleşecektir.

Bireysel Isıtmanın Faydaları

Isıtmanın kontrolünü ele almayı isteyenler için oldukça faydalıdır. İstenilen zamanda, istenilen sıcaklıkta ortam ısınma ve sıcak su temininin sağlanması için çok yerinde ve faydalı olacaktır. Nispeten küçük bu sistemlerde kombi bakımları yıllık olarak yapıldığından arıza problemi daha nadir yaşanmaktadır. Duruma göre ihtiyaç olmaması anında, özellikle evde olunmadığı zamanlar ortamın ısıtılma gereği duyulmaz ve enerji tasarrufu sağlanır, kontrol rahatlığı çok iyidir.

Bireysel ısıtma sistemi avantajları nedir?

 • Kullanıcı, diğer kişilerden bağımsız olarak konfor artlarını kendisi belirlemektedir.
 • Her kullanıcı kendi gaz dağıtım şirketini kendi isteğine göre seçebilmektedir.
 • Bireysel ısıtma sistemlerinde ortak kullanımdan doğan ödeme sorunları yoktur.
 • Merkezi sistemdeki gibi bazı dairelerin daha çok ısınması bazılarının ısınmaması gibi problemler yaşanmaz.
 • Kullanıcı evde bulunmadığı zaman yakıt parası ödemek zorunda kalmaz.
 • Bireysel bir faturalandırma olacağı için enerji tasarrufu konusunda daha hassas davranmak da mümkün olabilir.
 • Bakım ve onarım takibini kişi kendisi yapabilir.
 • Üretim ve dağıtım tek bir dairede olacağı için ısı kayıpları çok yüksek değildir.
 • Balanslama kayıpları yaşanmaz.
 • Kazan dairesine gerek kalmaz.
 • Hermetik kombi kullanılacaksa eğer bacaya da gerek kalmaz.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın